Naše píseň


Žánr: Mužský sbor a cappella
Datum vzniku: 1883
Text: Josef Srb-Debrnov
První provedení: 27.4.1924 v Praze
Číslo v Berkovcově katalogu: 1:125
1. vydání / krit. edice: Praha, M. Urbánek 1924, SVDBS II, s. 243–247
Délka: cca 2 minuty



Účinkující v prvním provedení:

Sbor: pěvecké kroužky Smíchovského a vyšehradského Sokola
Sbormistr: Metod Vymetal



Vznik díla
O skladbu požádal Smetanu Josef Srb-Debrnov. Skladatel mu i přes svůj špatný zdravotní stav vyhověl a sbor vznikl poměrně rychle, byl dokončen v Jabkenicích 20. května 1883.

Hudební styl
Jedná se oslavu polky (tance, kterému se Smetana ve své tvorbě velmi často věnoval), není to však polka typická. Jednotlivé hlasy jsou vedeny rytmicky i melodicky samostatně v polyfonním uspořádání. Nalezneme tu rytmické obměny, vytvářející složité obrazce. Podobně jako v Karnevalu jako by se zde taneční páry volaly, přicházely a nastupovaly, scéna taktéž působí zdánlivě chaoticky. Tento „chaos“ má ovšem svůj řád, je prokomponován dokonale a v dalším průběhu se skladatelův záměr ozřejmí. Polka posléze vyústí do prosté, radostné podoby.

Osudy díla
Naši píseň potkal podobný osud jako Modlitbu: Smetana ji poslal Srbu-Debrnovovi do Prahy, u toho zůstala až do jeho smrti a poté přešla do majetku firmy Urbánek, kde byla náhodou objevena až v roce 1924. Přes tuto dlouhou pauzu, která mohla mít vliv na její popularitu, se poslední Smetanova sborová kompozice vzápětí dostala do repertoáru sborových těles.




Smetanův rukopis Naší písně

Smetanův rukopis Naší písně




počítadlo.abz.cz