Fyzický vzhled, povaha a zájmy

Smetana měl nápadně malou a útlou postavu, měl téměř ženské ruce. Jeho výška byla asi 164 – 166 cm. Dominantou tváře byl výrazný až mohutný nos, měl nápadné obočí a knír. Vlasy byly dlouhé, černohnědé lesklé, sahaly až na ramena, oči byly vzhledem k pigmentaci pravděpodobně jiné než modré. Typický pro něj byl plnovous. Smetana byl značně krátkozraký, od 14 let nosil brýle (-7 a -5 dioptrií). Podle vnuka Z. Schwarze byl ochlupený na celém těle, především na rukou. Jeho hlas byl podle vzpomínek zvučný, měkký baryton s mírným nosovým zabarvením a zdůrazněným „r“. Nečekaně silný hlas měl souvislost s jeho hluchotou.
Smetana byl podle vzpomínek mírné, tolerantní povahy, umělecky i lidsky skromný a sebekritický; jinak byl čilý, živý, temperamentní, i ve 40 letech budil dojem mladého. Byl hovorný, rád a dobře vyprávěl. Musel mít zřejmě relativně vysokou frustrační toleranci, neboť se poměrně snadno vyrovnal s osobními tragédiemi (smrt manželky a tří dětí) i s nepřízní veřejnosti, nenávistnými výpady v tisku, s kritikami svých nepřátel atd.
Ke Smetanovým zálibám patřilo chození na hony. Aktivně se jich účastnil již od studentských let do 70. let 19. století. Střílet se učil již od 11 let. Dále byl Smetana znám jako znamenitý tanečník a měl také rád společenské hry (např. šachy).
Jako zajímavost je ještě možno uvést, že obvykle vstával kolem deváté hodiny a nejraději komponoval dopoledne. Jeho oblíbeným jídlem byly škubánky a rád pil mělnické víno.


počítadlo.abz.cz